درخواست سرویسکار: 09153107763

لوله‌کشی ساختمان

0 تا 100 لوله‌کشی ساختمان

لوله‌کشی ساختمان، از مهم ترین بخش ها در ساخت و همچنین آماده سازی خانه، به شمار می آید. از لوله‌کشی برای انتقال مایعات و گازها استفاده می شود.برای لوله‌کشی، از لوله‌های با کیفیت حتما استفاده شود.

 همچنین اجرای لوله‌کشی باید طبق اصول آن انجام شود. توجه نکردن به این موضوع عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.زیرا بعد از اجرا نمی توان به راحتی تغییراتی در آن ایجاد کرد و تعمیرات تخصصی نیازمند لوله کش با‌تجربه است ما در مجموعه تابرال متخصص دارای تجربه بالای ده ساله در این زمینه را داریم.

اصول و استانداردهای لوله‌کشی ساختمان

برای لوله‌کشی ساختمان، قوانین و استانداردهایی وجود دارد که باید رعایت شود.این استاندارها عبارت اند از:

 • قبل از شروع لوله‌کشی، باید کلیه مسیرهای لوله‌کشی توسط کارشناس مربوطه طراحی شود و سپس طبق اصول خاصی اجرا گردد.
 • لوله‌کشی باید موازی یا عمود بر دیوارهای ساختمان و در کوتاه‌ترین مسیر و با کمترین پیچ و خم انجام شود.
 • لوله‌کشی انجام شده با توجه به اینکه حامل چه ماده ای است در نحوه لوله‌کشی تاثیر می‌گذارد. جنس لوله برای آب آشامیدنی بسیارمهم است که کیفیت مناسب داشته باشد.
 • از قوانین مهم لوله‌کشی ساختمان، عمق نصب لوله است.لوله‌های آب و فاضلاب در جایی باید نصب شوند که زیاد عمیق و یا سطحی نباشد.

 زیرا فشار خاک زیاد تاثیر منفی روی سلامت لوله دارد و از طرف دیگر تماس سطحی لوله با خاک باعث برخورد با اجسام مختلف می شود.

لوله‌کشی ساختمان
 • اندازه استاندارد لوله‌ها برای مصارف کاربردی از قوانین مهم لوله‌کشی است.به عنوان مثال، قطر لوله فاضلاب برای انتقال مواد آلاینده وضایعات به فاضلاب باید به اندازه‌ای باشد، که مشکلاتی مثل گرفتگی و شکستگی لوله‌ها پیش نیاید.
 • تاثیرات دمای محیط یکی دیگر از استانداردهای مهم لوله کشی است.عواملی مانند گرمای زیاد و سرمای مستقیم بر عمر مفید لوله‌ها تاثیر می گذارند.
 • یکی دیگر از قوانین لوله‌کشی ساختمان، این است که آب آشامیدنی در محلی جدا از لوله‌های فاضلاب قرار گیرد. و ضایعات جدا شده در ساختمان به محل‌های مناسب زیرسازی شهری منتقل شوند.
 • مسیر لوله‌های آب و سایر رشته‌های ساختمانی مثل برق، باید از قبل مشخص شود تا بعدا مشکلی پیش نیاید.
 • برای عایق کاری و تعمیرات، باید لوله‌ها موازی و با فاصله مناسب از هم قرار گیرند.
 • در لوله‌کشی ساختمان، باید لوله‌کشی آب سرد و گرم در مجاورت دیوارها، سقف‌ها و تیغه‌ها انجام شود. بهتر است به صورت کف خواب انجام نشود.

 

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای تاسیسات ساختمان، تعمیر چیلر و....با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

روش‌های لوله‌کشی آب ساختمان

لوله ‌کشی آب ساختمان، به این صورت انجام می‌شود، که آب سرد و گرم را از مبدأ به مقصد که همان شیرآلات است به صورت یکسان تقسیم می‌کند. لوله ‌کشی آب در یک سیستم، از کنتور آب شهری، مخزن ذخیره آب، پمپ تحت فشار، موتورخانه و یا پکیج شروع شده و به سمت شیرآلات و دیگر مصرف ‌کننده‌ها حرکت می‌کند.

لوله‌کشی آب، به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. که انتخاب بهترین روش لوله‌کشی ، در مرحله اول  نیازمند شناخت تمامی این روش‌ها است.

در اجرای لوله‌کشی آب برای لوله‌کشی ساختمان دو راه وجود دارد:

 لوله‌کشی انشعابی: 

در لوله‌کشی آب ساختمان، به روش انشعابی، برای انشعاب ‌گرفتن هر شیری از یک سه راهی استفاده می شود.که در تمام ساختمان از رایزر اصلی منشعب می‌شود و تفاوتی در نحوه لوله‌کشی آب سرد و گرم نیست.

نحوه استفاده از رایزر اصلی، به این صورت است که برای هرمحل مصرف یک انشعاب از سرلوله گرفته شده است و در انتهای کل مسیر لوله‌کشی به یکدیگر مرتبط می‌شوند.در این روش به جای استفاده از لوله‌های فلزی، از لوله‌های پلیمری استفاده شود.

لوله‌کشی انشعابی، به دو روش لوله‌کشی انشعابی توکار و روکار انجام می‌شود.

لوله‌کشی انشعابی توکار:

 در این روش لوله‌هایی که از رایزر اصلی منشعب می‌شوند را از زیر مصالح ساختمانی عبور دهید.که در ساختمان‌های در حال سکونت بدون کنده کاری نمی‌توان انجام داد.

لوله‌کشی انشعابی روکار:

در این روش لوله‌های سرد و گرم انشعاب گرفته را بر روی سطح خارجی دیوار نصب می‌کنیم.

لوله‌کشی ساختمان

 

لوله‌کشی آب ساختمان به روش کلکتوری

علت نام گذاری سیستم لوله کشی کلکتوری، به دلیل استفاده از وسیله ای به نام کلکتور است.این نوع لوله‌کشی از سیستم‌های جدید و پیشرفته به حساب می آید. چون برخلاف لوله‌کشی انشعابی، لوله‌کشی آب سرد و گرم ، به صورت جداگانه لوله‌کشی آب انجام می‌شود.

در این روش لوله اصلی آب پس از وارد شدن به داخل ساختمان وارد کلکتور می‌شود. سپس می توان از لوله‌ها در قسمت های مختلف طبق نیاز لوله‌کشی ساختمان استفاده کرد.

تعداد کلکتورها دریک ساختمان بر اساس مکان های مصرف  و تعداد واحدها متغیراست. به همین علت کلکتورها با تعداد ورودی و خروجی های متفاوت در بازار وجود دارند.

جدا از تنوع مدل‌های کلکتور در لوله‌کشی آب ساختمان، حداقل به دو کلکتور جدا برای لوله‌کشی آب سرد و گرم احتیاج داریم. چون رایزر اصلی آب مستقیم وارد وسیله حرارتی نمی‌شود.برای تقسیم شدن لوله آب گرم خروجی از پکیج ها بین وسیله‌های حرارتی مثل رادیاتور‌ها به یک کلکتور جدا نیاز داریم.

در این روش شکل قرارگیری لوله ها بعد از خروج از جعبه کلکتور فقط به صورت توکار انجام می‌شود.در ساختمان سازی‌های مدرن لوله‌کشی کلکتوری به صورت زیرسقفی اجرا می‌شود.یعنی لوله‌های یک ساختمان در زیر سقف طبقه بالایی قرار می‌گیرند.

لوله‌کشی آب ساختمان

از رایج ترین و بهترین لوله‌ها برای لوله‌کشی آب ساختمان عبارت اند از:

لوله پنج لایه :

جنس این لوله‌ها از دولایه پلی اتیلن، دو لایه چسبی و یک لایه مغزی آلومینیوم است و کاربرد بسیار بالایی در در لوله کشی آب ساختمان دارند.بیشتر از 50 سال عمر می کنند.این لوله‌ها زنگ نمی زنند و به دلیل داشتن ظاهر مناسب می توان به صورت توکار یا روکار از آن ها استفاده کرد.

در این لوله‌ها باکتری و قارچ رشد نمی‌کند، پس با خیال راحت می توان از این لوله ها برای اجرای لوله‌کشی ساختمان استفاده کرد.

  لوله‌های پلاستیکی:

لوله‌های پلیمری از جنس PVC، PE ، PEX و ABS هستند.که می‌توان در لوله‌کشی‌ ‌ها استفاده می‌شوند .

لوله‌هایPVC :

این لوله جزء لوله‌های پلیمری است. مقاوم، سبک و طول عمرشان بسیار زیاد از مزایای این لوله‌ها می‌باشد. نصب آن به آسانی و با سرعت بالایی انجام می‌شود.به دلیل قیمت پایین آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این لوله‌ها معایبی نیز دارند از  جمله اینکه  در برابر سرما، حرارت مستقیم حساس هستند.

 

لوله‌کشی ساختمان

لوله‌های مسی:

از این لوله‌ها بیشتر برای لوله‌کشی سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌شود.کاربرد آن ها برای لوله‌کشی، بسیار کمتر است. این لوله‌ها طول عمر و دوام بالایی دارند اما قیمت آن ها بسیار بالا است.

لوله پلی اتیلن:

این لوله از نوعی ترموپلاستیک به نام پلی اتیلن تولید می‌شود. و در بازار به نام PE معروف است. که فوق العاده انعطاف پذیر است و در مکان های مختلف از آن استفاده می‌شود.لوله‌های پلی اتیلن به لوله‌های پلاستیکی نیز معروف هستند و شکل ظاهری این لوله‌ها به صورت دایره‌ای و به رنگ سیاه است.

این لوله‌ها از نظر قیمت مقرون به صرفه هستند.و جایگزین بسیار مناسبی برای لوله‌ها محسوب می‌شوند.

لوله U-PVC (Unplasticized polyvinyl chloride):

یو پی وی سی، پلی وینیل کلراید نرم نشده است.که به دلیل مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی و عناصر طبیعی انتخابی ایده‌آل برای لوله‌کشی ساختمان‌های مسکونی و تجاری به حساب می‌آید.این لوله نسبت به لوله‌های PVC سخت‌تر است و پلیمر اضافی در ساختار آن به کار نرفته است.

مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی بالا، و نیز توانایی بالای آن در تحمل فشارهای خارجی و داخلی از ویژگی‌های منحصر به فرد این لوله‌ها می‌باشد.

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای تاسیسات ساختمان، تعمیر چیلر و....با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

در زمان ساخت بنا لوله‌کشی فاضلاب را الویت قرار دهید.چون با سلامت شما و عزیزانتان ارتباط مستقیم دارد. رعایت نکردن اصول مهم در لوله‌کشی فاضلاب چند مشکل به همراه دارد که عبارت اند از:

 • انتشار آلودگی و بوی بد در محیط
 • گرفتگی همیشه لوله ها و نیاز به خدمات لوله باز کن
 • ترکیدن لوله‌ها و ایجاد رطوبت روی دیوار، سقف و کف

اصول و نکات مهم لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

 

§       شیب استاندارد لوله‌کشی فاضلاب

شیب استاندارد از مهم‌ترین و اصلی ترین تکنیک‌ها می‌باشد. شیب برای لوله‌های افقی یا عمودی به گونه‌ای باشد که فضولات و پساب‌ها بیش از اندازه کم یا زیاد نباشد.

براساس استاندارد لوله‌کشی ساختمان، شیب لوله‌ها باید صفرتا 5 درصد در نظر گرفته شود به طوریکه ارتفاع ابتدای لوله کمی بالاتر از نقطه انتهایی باشد.

 • انتخاب جنس مناسب برای لوله‌های فاضلاب

جنس لوله‌های مورد استفاده برای فاضلاب پولیکا و گالوانیزه می باشند. که لوله‌های پولیکا از نظر کیفیت تنوع بالایی دارند و ارزان قیمت می‌باشند.با توجه به کیفیت آن‍‌ها بهتر است از این لوله ها استفاده نشود.

لوله‌های گالوانیزه که فلزی هستند، استحکام بدنه آن‌ها بسیار بالا بوده و بدلیل استفاده از پوشش گالوانیزه در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند.ولی برای لوله‌کشی کف ساختمان مناسب نیستند.

نوع دیگر لوله‌های پوش فیت هستند. که در دو مدل معمولی و بی‌صدا تولید می‌شوند. در مدل بی صدا که قیمت بالاتری دارد هنگام عبور فاضلاب صدای آن در فضای داخلی ساختمان شنیده نمی‌شود.به همین دلیل برای اجرای لوله‌کشی فاضلاب در لوله‌کشی ساختمان بیشتر از این لوله استفاده می‌شود.

 

 • نصب سیفون در لوله‌کشی فاضلاب

برای جلوگیری از انتشار بوی بد در محیط حتما سیفون نصب کنید و هر سیفون باید هواکش هم داشته باشد.همیشه باید مقداری آب در لوله‌ها وجود داشته باشد.زیرا خشک بودن طولانی مدت لوله‌ها محیطی مناسب برای رشد حشرات و ایجاد بوی بد است.

 • مقاوم سازی لوله‌های فاضلاب

با قرار دادن مقوا تاخورده در زیر لوله‌ها، از لرزش و حرکت آنها جلوگیری  و مانع از ترک خوردگی می‌شود.

 • نصب دریچه بازدید

نصب این دریچه قبل از اتصال لوله قائم به افقی و در انتهای لوله‌های افقی ضروری است و باید در دسترس باشد تا در صورت لزوم از آن استفاده شود.

 • نصب مخزن رسوب‌گیر

از مخزن رسوب‌گیر با کیفیت استفاده کنید تا گرفتگی لوله به کمترین میزان خود برسد.

 • اتصال لوله‌کشی به فاضلاب شهری

لوله‌کش برای اتصال لوله های فاضلاب به فاضلاب شهری قوانینی را رعایت کند مثلا کفشور تراس و بالکن نباید به صورت مستقیم به فاضلاب شهری وصل شود.و لوله های آب باران، پارکینگ و حیاط و زیر زمین باید وارد چاه جذبی ساختمان شوند.

 • توجه به اتصالات لوله‌کشی

در لوله‌کشی فاضلاب توجه ویژه ای به نوع اتصالات  و بر اساس شرایط محیط باید آنها را انتخاب کرد. به طوریکه برخی با چسب به هم متصل شده و برخی از مدل ها فشاری هستند. به عنوان مثال، برای لوله‌کشی سرویس بهداشتی و حمام بیشتر از لوله‌هایی استفاده می‌شود، که اتصالات فشاری دارند.

 • تست لوله‌کشی فاضلاب

پس از اتمام لوله‌کشی مرحله نهایی لوله‌کشی ساختمان، لوله‌ها را تست کنید و هرگونه مشکل نشتی را پیدا و رفع کنید. به دلیل اهمیت این مرحله حتما در چند نوبت و به مدت تقریبی ۵ ساعت این آزمایش را با آب انجام داده تا کاملا از آب‌بندی شدن سیستم فاضلاب مطمئن شوید.

لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

انواع روش‌های لوله‌کشی فاضلاب

روش های لوله‌کشی فاضلاب برای لوله‌کشی ساختمان، به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. لوله‌کشی به روش سنتی

در این روش،لوله‌ها در کف ساختمان قرار می‌گیرند و با مصالح پوشیده می‌شوند، از این رو به آن روش سنتی  یا کف خواب می‌گویند.

2.لوله‌کشی به روش زیرسقفی

روش زیر سقفی، به این صورت است که لوله‌ها به جای خوابیده شدن در کف ساختمان از زیر سقف عبور می کنند.

مقایسه روش های لوله‌کشی فاضلاب   

 • روش لوله‌کشی زیر سقفی، نسبت به سایر روش‌ سنتی بهتر است، زیرا دسترسی به لوله‌ها در زمان تعمیر یا نوسازی بسیار راحت است.
 • در روش کف خواب، چون نیازی به اصول محاسباتی مانند زیرسقفی نیست سرعت عمل بالاتر است.
 • هزینه لوله‌کشی زیرسقفی، به دلیل استفاده از لوله‌های مرغوب،زمانبر بودن،لزوم اجرای داکت‌کشی بین دیواره ها و بهره گیری از لوله‌کش متخصص بسیار بالاتر از روش سنتی می‌باشد.

 

 

 

با لوله‌کشی تیم تابرال و فروشگاه تابرال دیگر نگران لوله‌کشی و تجهیزات لوله‌کشی ساختمان‌های، خود نباشید.

 ما در مناطق سجاد، احمد اباد، کوهسنگی، بلوار وکیل اباد و رضاشهر با ارائه بهترین خدمات آماده همکاری با تمام مجموعه‌ها در مشهد هستیم.

 

عضویت در خبرنامه
جدیدترین مطالب
سوالات متداول تابرال
سوالات متداول

ممکنه شما عزیزان قبل از خریداری و یا ثبت درخواست از مجموعه تابرال با برخی سوالات مواجه شده باشید، که ما سعی کردیم با کمال میل به اکثر آن ها پاسخ دهیم.

اگر بخواهیم برای ساختمان در حال ساخت و یا در حال بازسازی بهترین سیستم لوله‌کشی آب، را در زمینه کیفیت لوله‌کشی ساختمان انتخاب کنیم تنها لوله کشی کلکتوری با لوله‌های لایه‌ای به صورت زیر سقفی را می‌توانیم نام ببریم.

لوله‌کشی روکار کمترین میزان هزینه را برای صاحب خانه ایجاد می‌کند و لوله کشی انشعابی با لوله‌های لایه‌ای  هم‌رتبه دوم لوله‌کشی با کمترین هزینه تمام شده را بدست می‌آورد.

سریع‌ترین روش لوله کشی آب ساختمان، لوله کشی آب به شیوه انشعابی و به صورت روکار پیشنهاد می‌شود، مخصوصا اگر ساختمان در حالت سکونت باشد.

بعد از لوله‌کشی روکار که رکورد سریع‌ترین شیوه لوله‌کشی آب را دارد، می‌توان از لوله‌کشی کلکتوری با لوله‌های لایه‌ای به عنوان دومین شیوه لوله‌کشی آب ساختمان از لحاظ سرعت نام برد.

دسته بندی خدمات

نصب و تعمیر موتورخانه

بیشتر

نگهداری استخر، سونا، جکوزی

بیشتر

نصب و تعمیر پمپ آب

بیشتر

نصب و تعمیر چیلر

بیشتر
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
نوار کناری
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.