درخواست سرویسکار: 09153107763

20 موردی که درباره نصب و تعمیر شوفاژ باید بدانیم.

نصب و تعمیر شوفاژ در ساختمان

در این مقاله اطلاعات مفیدی درباره نصب و تعمیر شوفاژ برای منازل مسکونی و تجاری توسط تیم مجرب تابرال به شما ارائه خواهیم داد.

شوفاژ چیست؟

شوفاژ یا همان رادیاتور یک سیستم گرمایشی است که برای گرم کردن خانه از آن استفاده می‌کنند. وظیفه اصلی آن‌ها گرمایش محیط و تامین آب گرم است.

 می‌تواند منبع تولید انرژی گرمایی یک پکیج نصب شده در واحد یا یک ساختمان بزرگ باشد، زیرا عملکرد بالا و قابل اعتمادی را ارائه می‌دهند.

انرژی گرمایشی این سیستم از طریق آبی که به کمک سوخت های مختلف گرم شده و تامین می‌شود.موتورخانه های متمرکز از سوخت های مختلفی مثل گاز طبیعی یا گازوئیل استفاده می‌کنند. اما در مدل های پکیج خانگی، از المنت برقی یا گا ز شهری برای گرم کردن آب استفاده می‌کنند.

آب گرم داخل باکس های فلزی جاری می‌شود سپس گرما با جابجایی در شبکه های داخلی به محیط اطراف منتقل می‌شود. در حقیقت، گرمای شوفاژ به دلیل گرم شدن تیغه های آن است.

.

در صورتی که قصد نصب و تعمیر شوفاژ در ساختمان خود را دارید و یا رادیاتور قدیمی شما دچار مشکل شده است برای انجام این خدمات با متخصصین حرفه‌ای تابرال تماس بگیرید.

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای در رابطه با چیلر با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

آموزش روش نصب شوفاژ

نصب شوفاژ شامل مراحل و نکاتی می‌باشد. که در مورد آن صحبت خواهیم کرد اما توجه داشته باشید، هر فنی یکسری تخصص ویژه دارد پس بهتر برای نصب رادیاتور از متخصصین آن کمک بخواهید.

رادیاتور دارای دو مجرای آب است، که از یک مجرا آب گرم وارد و از مجرای دیگر آب سرد خارج می‌شود. لوله کشی مجرای ورود و خروج آب گرم باید دارای فاصله مشخصی از یکدیگر باشند که با توجه به نوع رادیاتور، این فاصله  35 سانتی متر، 50 سانتی متر و 60 سانتی متر می‌باشد.

سپس بعد از لوله کشی هنگام نصب،  رادیاتور توسط اتصالاتی به لوله ها وصل می‌شود.

نکات مهم نصب رادیاتور شامل موارد زیر می‌شود:

 • هنگام نصب رادیاتور، هیچ فشاری نباید در قسمت نصب شیرآلات روی دیوار یا داخل دیوار باشد. زیرا این فشار به مرور زمان باعث ترک خوردن دیوار و نشتی اتصالات و لوله ها می‌شود. و تعمیر شوفاژ حتما باید انجام شود.
 • تا جایی که امکان دارد فضای اطراف شوفاژ را خالی و آزاد بگذارید تا هوا بهتر گردش کند و سطح شوفاژ را مرتب تمیز نمایید تا بهره وری آن بالا رود. و از سیاه شدن اطراف شوفاژ جلوگیری شود.
 • نصب شیرهواگیر اتومات باعث می‌شود هواگیری راحت انجام شود. و باعث افزایش عمر رادیاتور می‌شود. همچنین از نشتی آب جلوگیری می‌کند.
 • برای بهره‌وری بالا و چرخش بهتر هوا، شوفاژ‌ها را با فاصله 7 الی 10 سانتی متری دیوار نصب کنید.
 • برای نصب رادیاتورها از شیرهای ترموستات استفاده کنید . زیرا باعث کاهش هزینه گاز می‌شود . و عمر پکیج نیز افزایش پیدا می‌کند.
نصب و تعمیر شوفاژ

مشکلات رایج  شوفاژ

در بعضی مواقع شوفاژ دچار مشکلاتی می‌شود. که اول عیب یابی می‌کنیم سپس تعمیر شوفاژ را شروع می‌کنیم.

 • تمام یا قسمتی از شوفاژ گرم نمی‌شود

در صورتی که قسمتی از رادیاتور گرم و قسمتی دیگر سرد است. به احتمال زیاد مشکل از هواگرفتن رادیاتور است.که از گردش صحیح آب در رادیاتور جلوگیری می‌کند، برای رفع این مشکل هوای داخل رادیاتور را تخلیه کنید.

برای این منظور پیچ مخصوص هواگیری را با استفاده از کلید رادیاتور باز کنید تا هوای داخل پره ها کامل خارج شود با خروج هوای داخلی لوله ها، آب در لوله ها و پره ها جاری می‌شود سپس همه قسمت های رادیاتور به صورت یکنواخت گرم می‌شود.

 • رسوب گرفتن شوفاژ و رسوب زدایی آن

از نشانه های رسوب گرفتن رادیاتور این است که قسمت پایین رادیاتور سرد و قسمت بالای آن گرم است و آب گرم در قسمت پایین قادر به گردش نیست.و بعضی از اتاق ها سردتر از بقیه هستند. و مدتی طول می‌کشد تا رادیاتور گرم شود نیاز به رسوب زدایی دارد.

برای رسوب زدایی شوفاژ را از محل خارج کرده ، سپس آب اسید داخل لوله های شوفاژ ریخته و پس از 15 الی 20 دقیقه با آب لوله ها آن را شستشو دهید بعد از آن رسوب ها خارج می‌شوند.

البته بهتر است برای تعمیر شوفاژ حتی رسوب زدایی از یک متخصص کمک بگیرید چون روش های غیراصولی باعث سوراخ شدن رادیاتور می‌شوند.تعمیر شوفاژ را به کارشناسان تابرال بسپارید.

نصب و تعمیر شوفاژ و رادیاتور
 • نشتی آب از شوفاژ

این موضوع کمی نگران کننده است زیرا ممکن است مجبور شوید رادیاتور را عوض کنید.اگر در پایین رادیاتور یا در لوله های متصل به دیوار، آب یا نم مشاهده کردید. از نشانه های نشتی در لوله های داخلی رادیاتور است.

مشکل نشتی رادیاتور‌های پره ای با تعویض پره ای که نشتی دارد حل می‌شود.اما در رادیاتورهای پنلی برای رفع نشتی باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید شاید لازم باشد رادیاتور را کامل عو ض کنید و تعمیر شوفاژ پاسخگو نباشد.

 نشتی از محلی که شیر رادیاتور به لوله یا رادیاتور وصل شده است. و یا از محل اتصال لوله، به این معنی است که شاید شیر شل شده باشد. بنابراین فقط با چرخاندن و سفت کردن شیر با آچار این مشکل حل می‌شود.

 •  شنیدن صدا آزاردهنده و آب از شوفاژ

در سال های اولیه استفاده از شوفاژ نیز، به ویژه شب ها صدای چرخش آب را می‌شنوید، اما بعد از چند سال استفاده، این مشکل به طور کامل حل می‌شود.

اما اگر صدای آب در رادیاتور خیلی اذیت کننده است از یک تکنسین تعمیر شوفاژ بخواهید، با تزریق مایع مخصوص فرکانس داخل سیستم شوفاژ‌ها، این مشکل را حل کند.

صدای تیک تیک رادیاتور طبیعی است. این صدا به دلیل سرد و گرم شدن رادیاتور است و نیازی به توجه ندارد.

تراز نبودن شوفاژ یکی از دلایل مشکل سروصدا است زیرا آب گرم درون آن گیر می‌کند و وقتی بخار آب وارد مجاری آن می‌شود، آب را با فشار به سمت جلو هل می‌دهد. که  باعث برخورد آب با لوله ها و شیر رادیاتور می‌شود. و صدای ضربه مانندی تولید می‌کند.

قراردادن ضربه گیری مثل نمد یا موکت از شدت صدای آن کم می‌کند.

اگر پمپ نیز مشکل داشته باشد باعث چنین مشکلی می‌شود.پمپ سیستم گرمایشی باید قدرت مناسبی داشته باشد. اگر فشار آن بیش از اندازه باشد ورود آب به شوفاژ با سروصدای زیادی اتفاق می افتد.

یکی دیگر از دلایل سروصدا عدم هواگیری رادیاتور است که در چنین مواقعی احتیاج به تعمیر شوفاژ نیست با یک سرویس ساده مشکل حل می‌شود.

وقتی درجه رادیاتور را کم و زیاد می‌کنید صدای تق تق آن را می‌شنوید. و گاهی نیز بدون کم و زیاد کردن آب ورودی به رادیاتور با چنین مشکلی روبرو می‌شوید. به طور کلی باید رادیاتور بیصدا باشد بنابراین اگر صدای آزاردهنده‌ای می‌شنوید حتما مشکلی وجود دارد.

شنیدن صدای سوت، به دلیل سرعت جریان آب است. این صدا نشان دهنده این است که آب بیش از حد در رادیاتور جریان دارد که با چرخاندن کامل شیر رادیاتور می توان این مشکل را حل کرد.

 

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای تاسیسات ساختمان با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

 • سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

یکی دیگر از مشکلات رایج در تعمیرات شوفاژ سوراخ شدن آن است که دردسرهای زیادی بدنبال دارد. زیرا جریان آب بدرستی در رادیاتور جریان نخواهد داشت و گرمایی از پنل ساطع نخواهد شد.

برای حل مشکل سوراخ رادیاتور می توان از چسب های بسیار قوی استفاده کرد. ولی راهکار ماندگار و اساسی جوشکاری است.البته اگر مقدار سوراخ به‌قدری زیاد است باید رادیاتور جدید تهیه شود.و دیگر تعمیر شوفاژ جوابگو نیست.

 • ترموستات رادیاتور درست کار نمی‌کند.

یکی دیگر از دلایل کار نکردن رادیاتور شوفاژ این است که ترموستات رادیاتور خورد را روی دمای بالا تنظیم کرده باشید. که ممکن است شیر کنترل روی حالت بسته قرار گیرد.

برای حل این مشکل با برداشتن شیر کنترل رادیاتور می‌توانید ببرسی کنید برای محکم کردن شیر از یک پیچ استفاده شده است که می‌توانید با دست باز کنید. اشتباهی پیچ دیگری را باز نکنید. چون باعث تخلیه آب رادیاتور و خیس شدن زمین می‌شود.تعمیر شوفاژ را به کارشناسان تابرال بسپارید.

بعد از برداشتن درپوش، شیر کنترل را بررسی کنید. که پیچ مرکزی آزادانه چند میلی متر به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. اگر نتوانستید پیچ را حرکت دهید یعنی پیچ قفل شده است. آرام روی آن ضربه بزنید تا آزاد شود.

اگر با چند ضربه مشکل حل نشد، نیاز است شیر را به طور کامل عوض کنید. توصیه می‌کنم برای انجام این کار از متخصص تعمیر شوفاژ کمک بگیرید.

 • زنگ زدگی و پوسیدگی شوفاژها

پوسیدگی و زنگ زدگی شوفاژ باعث نشتی می‌شود که در این صورت باید تعمیرات شوفاژ انجام شود.

نکات مهم و کاربردی در تعمیر شوفاژ

دیگ‌های موتورخانه‌، در دو نوع فولادی و چدنی هستند. که دیگ های چدنی راندمان کمتری نسبت به دیگ های فولادی دارند. دیگ های چدنی به علت پره‌ای بودن و قابلیت بهتر، در نصب و تعمیر رایج‌تر هستند.

در صورت معیوب شدن یک پره دیگ چدنی، می‌توان پره را عوض کرد.  اما اگر تعداد پره‌های زنگ زده زیاد باشدباید یک دیگ نو نصب شود.همچنین در صورت نشت آب شوفاژ از دیگ بهره‌وری کم می‌شود. و باعث مصرف سوخت بالا می‌شود.

در داخل دیگ موتورخانه، آب شوفاژ جریان دارد. و مشعل نیز با تولید آتش باعث گرم شدن دیگ و سپس آب می‌شود. دیگ از قطعاتی است که عمر طولانی دارد، اما اگر خراب شود، تعویض و تعمیر آن سخت است.

 • برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که ذکر شد، بهتر است هرسال، قبل از شروع سرما شوفاژها سرویس شوند و اگر احتیاج به تعمیر دارند تعمیر شوفاژ نیز انجام شود.
نصب و تعمیر انواع شوفاژ
  •  معرفی انواع شوفاژ ها

   رادیاتور ها از نظر جنس بدنه به دو نوع آلومینیومی و فولادی تقسیم بندی می‌شوند. که مدل ‌های غیرمرسومی دیگری مثل شیشه ای و چدنی نیز وجود دارند که بازدهی انرژی آن‌ها مثل دو نوع اول نیست.

   در بخش زیر انواع رادیاتور‌ها را با توجه به کاربردهای مختلف آن بررسی می‌کنیم.

   • رادیاتور پره ای:

   این رادیاتور از قدیمی‌ترین نوع شوفاژها است و از دوام و طول عمر بیشتری نسبت به سایر رادیاتور‌ها برخوردار است. در رادیاتور پره ای مسیر جریان آب داخل پره های رادیاتور جریان دارد و به علت تماس بیشتر با هوای مجاور، انتقال گرما در این مدل خیلی بهتر صورت می‌گیرد.

   تعمیر شوفاژ در این رادیاتور ها به راحتی قابل انجام است زیرا در صورت بروز مشکل و سوراخ شدن پره ها می‌توان آن‌ها را تعویض نمود. تعمیر شوفاژ را به کارشناسان تابرال بسپارید.

   اگر این رادیاتور برای گرم کردن محیط های بزرگتر در نظر گرفته شود تعداد پره ها و عرض رادیاتور  بیشتر می‌شود در این صورت قدرت گرمادهی نیز بیشتر خواهد شد.

   • شوفاژ‌های حوله خشک کن

   شوفاژ های حوله خشک کن، همانگونه که از نام آن پیداست در داخل حمام بر روی دیوار اما با فاصله بیشتری نسبت به سطح زمین نصب می‌شوند.

    یک سری لوله حاوی آب به صورت افقی تعبیه می‌شوند که برای گرم کردن و آویزان کردن انواع حوله کاربرد دارند.

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای لوله کشی ساختمان با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

 • شوفاژهای پنلی

این رادیاتورها دارای، ظاهری شکیل و سطح یکپارچه هستند. و انتقال حرارت در این رادیاتورها به صورت تابشی انجام می‌شود. و مسیر جریان آب در آن‌ها کمتر است.

بازده گرمایی در رادیاتورهای پنلی نسبت به رادیاتورهای پره ای بالا است. و به دلیل داشتن وزن کم و اشغال فضای کمتر نسبت به سایر رادیاتورها طرفداران زیادی دارد.

تنها عیب عمده این رادیاتورها این است که در صورت سوراخ شدن و زنگ زدگی پره ها با تعمیر شوفاژ درست نمی‌شود و باید کل رادیاتور عوض شود.

 • شوفاژهای دکوراتیو

این رادیاتور‌ها برای زیباتر کردن دکوراسیون داخلی طراحی شده‌اند. اگر نمی‌خواهید ظاهر منزلتان با پره های رادیاتور خراب شود و به فکر زیبایی منزلتان هستید.

  این رادیاتورها با ظاهری زیبا مانند شیشه های طرح‌دار و درونی متشکل از لوله های آب‌گرم و  المنت علاوه بر گرما، زیبایی را برای منزلتان به ارمغان می‌آورد.

شما می‌توانید تصاویر دلخواهتان را سفارش دهید و برروی آن‌ها حک شوند. تعمیر شوفاژ را به کارشناسان تابرال بسپارید.

 • رادیاتورهای قرنیزی

رادیاتورهای قرنیزی از جدیدترین مدل‌های رادیاتور محسوب می‌شوند. همانطور که از نام آن پیداست مثل قرنیز در انتهای دیوار بکار گرفته می‌شوند. و در آن لوله هایی از جنس آلومینیوم یا مس برای جریان آب گرم استفاده می‌شود.

پوسته های خارجی این رادیاتورها از جنس آلومینیومی  است. همچنین در طرح ها و رنگ های گسترده ای و در دو نوع برقی و آبی تولید می‌شوند.

نصب و تعمیر شوفاژ

 

متخصصان تیم تابرال در زمینه نصب وتعمیر شوفاژ:

مجموعه تابرال، با بیش از بیست سال سابقه و بهره گیری از سرویسکاران و تعمیرکاران با تجربه که دارای مهارت و تبحر خاصی در زمینه  تعمیر و نگهداری چیلر  تابرال   در مناطق سجاد، احمد اباد، کوهسنگی، بلوار وکیل اباد و رضاشهر آماده همکاری با تمام مجموعه ها در مشهد می باشند.
همچنین برای تهیه بهترین برندهای رادیاتور و قطعات اورجینال می‌توانید از فروشگاه تابرال دیدن بفرمایید.

 مسلما رضایت شما هدف اصلی شرکت ما بوده و امیدواریم که با یک بار امتحان از خدمات ما، شما نیز مانند هزاران فرد حقیقی و حقوقی جزو مشتریان دائمی ما شوید.

تعمیر شوفاژ را به کارشناسان تابرال بسپارید.

خدمات نصب و تعمیرات شوفاژ توسط تیم تابرال در مناطق سجاد، احمدآباد، کوهسنگی، بلوار وکیل آباد و رضاشهر  توسط متخصصین با تجربه انجام می‌شود.

برای خدمات نصب و تعمیرات شوفاژ کافی است با ما تماس بگیرید و یا فرمی که در پایان مقاله هست را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

هزینه نصب و تعمیرات به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. شما نگران هزینه ها نباشید. زیرا انجام این خدمات توسط مجموعه ما رقابتی و اقتصادی است. وکیفیت بالای خدمات ما تا مدت ها شما را از حضور تعمیرکار بی‌نیاز می‌کند.

دسته بندی خدمات

نصب و تعمیر موتورخانه

بیشتر

نصب و تعمیر پمپ آب

بیشتر

نصب و تعمیر چیلر

بیشتر

لوله کشی ساختمان

بیشتر

در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.