درخواست سرویسکار: 09153107763

تابلو برق و انواع آن + کاربرد

تابلو برق و انواع آن + کاربرد
در این مقاله میخوانید

همه چیز درباره تابلو برق 

در این مقاله از تابرال قصد داریم در مورد تابلو برق صحبت کنیم. انواع، نحوه نصب، کاربرد و تجهیزات آن را به طور مفصل شرح می‌دهیم. با توجه به اینکه سیستم تابلوه برق از مهمترین اجزای ساختمان به شمار می‌رود نیاز است که اطلاعات دقیق و کاربردی در مورد آن ارائه شود. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند و نصب و راه‌اندازی آن را انجام می‌دهند به طور کامل با استانداردهای ملی ساخت و ساز آشنایی دارند. بخصوص کسانی که در تابرال به ارائه این خدمات می‌پردازند دوره‌های آموزشی آن را دیده‌اند و به صورت تخصصی اقدام به نصب و راه‌اندازی می‌کنند. حتی قطعات و انواع تابلو در فروشگاه چند منظوره این سایت به‌فروش می‌رسد

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای تاسیسات ساختمان، تعمیر چیلر، پمپ آب و....با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

تابلو برق چیست؟

تابلو یکی از اجزای حیاتی در هر ساختمان صنعتی، تجاری یا مسکونی است. این تابلوها به عنوان مرکز کنترل و توزیع برق عمل می‌کنند و وظایف مهمی را در حفظ امنیت و کارایی سامانه برق دارند. هیچ یک از ساختمان و مکان‌های صنعتی را نمی‌توانید ببینید که نیاز به مرکز کنترل برق نداشته باشند. به طور کلی به محفظه‌ای که در داخل آن قطعات و تجهیزات، جهت کنترل برق قرار دارد تابلو برق گفته می‌شود.

 این محفظه دارای جنس‌های مختلفی اعم از فلزی، کامپوزیت یا آلومینیومی هستند. این محفظه از محتویات داخل تابلو محافظت می‌کنند. احتمال برق گرفتگی را به صفر می‌رسانند. تجهیزات التکریکی مانند سوئیچ و نمایشگرها به شکل مرتب در این محفظه قرار دارند که کار برای اپراتور آسانتر می‌شود.

 تابلوهای برق شامل قطعات الکترونیکی،  رله‌ها، فشارسنج‌ها، سوئیچ‌ها و دستگاه‌های کنترل مختلف هستند که با چیدمان مناسب، به‌طور صحیح عمل می‌کنند.  طراحان تابلوی برق نقش بسزایی در بهینه سازی عملکرد سامانه برق دارند و باید با استفاده از دانش فنی خود،  تابلو را طوري طراحي كنند كه نيروي كار و تجهيزات از امنیت جانی و مالی برخوردار باشند.

۶ کاربرد تابلو برق

 این کالا در پالایشگاه، کارخانجات بزرگ صنعتی، ایستگاه برق و مبدل، دماگیر، پمپ و موتور کارایی دارد ۶ کاربرد اصلی آن را بیان می‌کنیم.

 1. از کاربردهای اصلی آن عدم شوک الکتریکی است که مانع از برق گرفتگی و آسیب به اموال می‌کند.
 2. نگهداری در برابر برف و باران، باد یا ورود هر نوع گرد و غبار از قطعات و تجهیزاتی که درون محفظه قرار دارند.
 3. تقسیم و انتقال برق به طور مساوی در بین قطعات و تجهیزات از دیگر کارایی آن است.
 4. تولید و توزیع انرژی برق برای تجهیزات از نمونه کارایی تابلو برق است.
 5. پیشگیری از نشتی برق به دلیل داشتن فیوز و قطع کننده مدار که مزیت مهم آن به شمار می‌رود.
 6. در نهایت تامین انرژی الکتریکی از ویژگی اصلی آن است.
تابلو برق و انواع آن + کاربرد

همه چیز درباره تابلو برق

همه چیز درباره تابلو‌های برق را که نیاز است بدانید را در این محتوا گرد هم آورده‌ایم. در ادامه در مورد انواع تابلوهای برق که براساس متریال‌های مختلفی دارای تنوع هستند را معرفی می‌کنیم. همچنین ده مورد از قطعات مهم در این تابلو را برمی‌شماریم. به طور کلی هدف از استفاده از این تابلوهای برق در موارد زیر خلاصه می‌شود.

 • توان و ظرفیت کنترل از سیستم برق یک مجمتع، پالایشگاه و کارخانه و غیره.
 • توان استفاده از یک سیستم الکترونیکی دقیق با قیمت مقرون به صرفه
 • بررسی، تعمیر و تعویض یا نگه‌داری آسان از سیستم الکتریکی
 • ایجاد امنیت و حفظ منابع انسانی و مالی در برابر نوسانات برقی

انواع تابلو برق

انواع تابلو های برق براساس ساختار، محل نصب و ولتاژ تقسیم بندی می‌شوند. از نظر ساختاری هر یک از جنس بدنه و درب و ابعاد مختلفی تشکیل می‌شوند و از نظر ولتاژ یا محل نصب نیز براساس معیارهایی با هم متفاوت هستند.

براساس ولتاژ به سه نوع فشار ضعیف و فشار متوسط و قوی تقسیم بندی می‌شود.

 1. نوع فشار ضعیف ۱۰۰۰ ولت است و برای مواردی همچون استارتر و مرکز کنترل موتور کارایی دارد.

 2. نوع فشار متوسط آن از 1 کیلوولت تا 36 کیلو ولت هستند. از ترانسفورماتور تغذیه می‌کنند. قطعات آنها شامل بریکور، تراس، رله و غیره هستند.

 3. ولتاژ فشار قوی از ۳۶ کیلوولت تا ۴۰ کیلوولت هستند. نگهداری از این نمونه تابلو برق بسیار حساس است.

تابلو برق و انواع آن + کاربرد

براساس ساختار و بدنه تابلو برق ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

 1. اولی دارای بدنه فولادی و کربنی است که مقاومت بالایی در برابر آب، زنگ زدگی، خوردگی، مواد شیمیایی و غیره دارند.

 2. مورد بعدی تابلو آلومینیومی است. این جنس از تداخلات الکترومغناطیسی جلوگیری می‌کند. بسیار سبک است و هزینه خرید بهتری دارد. بدنه انعطاف ‌پذیر آن از ویژگی خوب آن است.

 3. پلی کربنات نمونه دیگری از این محصول است که بدنه مقاوم در برابر خوردگی دارد. وزن مناسبی دارد و در برابر پاک‌کننده حساس است.

 4. تابلو برق صنعتی فایبرگلاس از دیگر نمونه‌های این کار است. دمای محیطی تاثیری بر آن ندارد و در مکان مرطوب نیز می‌توان آن را نصب نمود.

تابلوی برق از نظر کارکرد

 1. تابلوهای برق کنترل که وظیفه انجام فرامینی دارد که برای اجرای آنها راه‌اندازی شده و همانطور که از اسم آن مشخص است کنترل و جهت دهی به این سیستم الکتریکی را برعهده دارد.

تابلو توزیع نیز برای پخش برق کاربرد دارند. این نمونه اعم‌ از ایستاده، دیواری، توکار و روکار هستند  که جنس آنها نیز براساس محل نصب مشخص می‌شود.

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای تاسیسات ساختمان، سیستم اطفاء حریق، تعمیر چیلر، پمپ آب و....با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

تابلو برق صنعتی

همانطور که گفتیم تابلوهای برق صنعتی وظیفه مدیریت تجهیزات الکترونیکی را در صنعت برعهده دارد. این وسیله‌های برقی اعم از انواع موتورها، پمپ‌ها و دیگر تجهیزات برقی در صنایع هستند. در این تابلو رله، سوئیچ و انواع مدار به صورت عایق بندی به هم متصل هستند.

 این محصول اغلب با توجه به نیازی که مشتری دارد و با شرایط مهندسی برای مشتریان تولید می‌شود. شکل، کاربرد و اندازه‌های آنها مختلف است. در تولید این کالا استانداردهای جهانی ایمنی باید رعایت شود تا شاهد جریان الکتریکی نامناسب و برق گرفتگی نباشیم.

پکیج آماتیس بیشتر بخوانید: معرفی پکیج آماتیس و انواع آن + رفع خطاهای رایج آن

 ممکن است به دلیل عدم تکنسین ماهر در ایجاد تابلو خسارت مالی و جانی به سیستم و مجموعه وارد شود. از آنجایی که ایمنی کارکنان از اهمیت بالایی برخوردار است حتما برای ایجاد تابلو و نصب آن از متخصصین این امر بهره ببرید می‌توانید با مجموعه تابرال همراه باشید.

۱۰ نمونه تجهیزات تابلو برق صنعتی

همه دستگاه‌ها و قطعاتی که وظیفه کنترل و تولید و جریان برق را در یک محفظه دارند اجزای تابلو برق هستند. این وسایل به منظور افزایش ایمنی و کم شدن نوسانات برق  در مصرف برق کاربرد دارند. هر گونه خطا اعم از اتصال کوتاه یا اضافه بار را کاملا از بین می‌برد. این تجهیزات را در چند مورد مهم معرفی می‌کنیم.

 1. ترانس

برخی از شبکه‌های توزیع، مقادیر ولتاژ بالایی دارند که امکان اتصال تجهیزات در آن وجود ندارد. در این مواقع از ترانس کمک می‌گیرند. وظیفه ترانس، کم کردن ولتاژ و جریان برق به اندازه نیاز است. همچنین ترانس جداسازی مدار و سیستم فشار قوی را برعهده دارد.

 1. کنتاکتور

کنتاکتور به عنوان یک کلید مغناطیسی در تابلو برق کاربرد دارد. قطع و وصل یا فرمان الکتریکی را ایجاد می‌کند. کنتاکتور دارای دو تیغه باز و بسته است که با اتصال جریان برق و با باز و بسته شدن جریان برق قطع یا وصل می‌شود.  از مشخصات کنتاکتور استاندارد، تعداد پل، شرایط محیط اتصال، بار تغذیه، تعداد و جریان قطع و وصل، بار تغذیه و ولتاژ و جریان ‌و غیره را نام برد.

 1. کلید بی متال

کلید بی متال در تابلوی برق به دو صورت دستی و خودکار عمل می کند و از دو فلز ساخته می‌شود. وظیفه اصلی آن محافظت از موتور الکتریکی در برابر اضافه بار است.

 1. کلید MCBو MCCB اتوماتیک

این کلید را بر روی ورودی تغذیه می‌توانید ببینید. اگر هر گونه بار اضافی وارد سیستم شود این کلید به صورت خودکار قطع می‌گردد تا دمای موتور کنترل شود. تابلوی برق که بیش از ۱۰۰ آمپر داشته باشد دارای این کلید است.

 1. کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری از دیگر تجهیزات تابلو برق است که قابلیت تحمل حرارت جریان نامی آن بالاست. این مورد از نمونه حرارتی_ مقناطیسی است.  این نمونه از کلیدهای اتوماتیک کوچک‌تر است در مقایسه قیمت کمتری دارد ولی محدوده جریان آن کوتاه‌تر است.

 1. کلید حفاظتی

کلید حفاظفتی مهمترین قطعه در تابلوی برق است و باید این ویژگی را داشته باشد که در هر صورت توان جریان عبور را تحت کنترل کند. قابلیت تحمل حرارت در این قطعه بسیار بالا است. نوسانات برقی به آن آسیب وارد نمی‌کنند. همه بخش این‌ کلید عایق بوده و تحمل حرارت دارد.

 1. کلید هوایی

کلید هوایی که در این تابلو قرار دارد برای قطع و وصل بار کارایی دارد. این کلید می‌تواند جریان خطا را در یک زمان بندی مشخص شده را نشان دهد.

 1. شینه

از دیگر تجهیزات تابلو برق است که از جنس فلز مس و یک هادی برق به‌شمار می‌رود. برخی نیز از جنس آلومینیوم هستند. تمامی تجهیزات داخل تابلو به شینه وصل می‌شوند. هر شینه براساس قانون از هم فاصله متناوب دارند. ابعاد و سطح مقطع آن مشخص کننده میزان ظرفیت آن است.

 1. مقره

مقره یکی دیگر از تجهیزات تابلوهای برق است کا از جنس پلاستیکی و چینی هستند‌. شینه بر روی مقره قرار می‌گیرد که مشخص کننده ابعاد و شکل مقره است. این قطعه باید به صورت دوره‌ای مورد بررسی قرار بگیرد. برای تهیه مقره به شینه، تابلو برق و ولتاژ بستگی دارد.

 1. چراغ سیگنال

چراغ سیگنال برای اطلاع از خاموش و روشن بودن یا عیب در تابلو کاربرد دارد. این چراغ برروی درب تابلو نصب می‌شود. از این طریق پرسنل اطلاعاتی را به‌دست می‌آورند‌.

تابلو برق و انواع آن + کاربرد

نصب تابلوهای برق صنعتی

اصول و نصب تابلوی برق صنعتی بسیار حساس است و کوچک‌ترین اشتباهی خسارت به بار خواهد آورد. اگر شما یک تکنسین هستید و به دنبال طریقه نصب تابلوهای برق باشید این مطلب می‌تواند راهنمای شما باشد ولی بهترین راه برای نصب این تابلوها سپردن کار به افراد و شرکت‌های معتبر در این زمینه است که دارای مجوز باشند. از جمله تابرال که افراد متخصصی در این زمینه دارد. برای نصب این مورد این موارد اصولی را باید بدانید.

 • قدم اول شناخت مکان مناسب برای نصب تابلو برق است.
 • دومین قدم انتخاب نوع تابلو روکار یا توکار است. در صورت انتخاب توکار از قبل مکان آن را تعیین کنید.
 • انتخاب جنس بدنه مناسب برای تابلو به منظور نصب قطعات در داخل آن مهم است.
 • همچنین در نظر داشته باشید که درب تابلو باید به کدام طرف باز و بسته شود.
 • استخدام افرادی متعهد و با ضمانت برای نصب تابلو از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تماس با تلفن : 09153107763

بابت دریافت خدمات حرفه ای تاسیسات ساختمان، لوله کشی ساختمان، تعمیر چیلر، پمپ آب و....با قیمت مناسب با تابرال تماس بگیرید.

قطعات برق صنعتی

قطعات برق صنعتی را به طور کلی می‌توانیم به دو دسته فرمان و کلید زنی و حفاظتی تقسیم بندی کرد. قسمت اول وظیفه قطع و اتصال برق، دستور راه‌اندازی و خاموش در ابزارهای برقی را می‌دهند. از جمله آنها می‌توانیم به الکتروموتور و ترانس اشاره کنیم.

بخش دیگر در مورد قطعاتی است که جنبه حفاظتی دارند. معمولا مشکلاتی مانند اضافه بار، دوفاز شدن، نشتی برق یا اتصال کوتاه پیش می‌آید. این قطعات وظیفه حفاظت را دارند تا در چنین مواقعی اتفاقی رخ ندهد. اعم از کلید مینیاتور، فیوز، جراغ، سنسور یا کلید محافظ جان و کنترل حرارته و رله و غیره.

نتیجه نهایی

تابلو برق یک محفظه با جنس فلزی است که نگهدارنده قطعات و تجهیزات یک سیستم شبکه‌ای برق است. این سیستم برای در امان ماندن نیاز به چنین محافظی دارد. ساخت، نصب و نگهداری از این تابلو نیاز به دید تخصصی دارد. در صورتی که شما نیز به این تابلو‌های برق صنعتی در مجتمع یا پالایشگاه و کارخانه و غیره دارید و مهمتر از همه در شهر مشهد ساکن هستید می‌توانید از تابرال کمک بگیرید.

 همشهریان مشهدی که در شهر رضا، احمد آباد، بلوار وکیل، مناطق سجاد و کوه سنگی و حومه ساکن هستند می‌توانند از تابرال برای خرید، نصب، تعویض و تعمیر استفاده کنند. خوشبختانه این سایت هم به عنوان یک فروشنده قطعات الکتریکی فعالیت دارد و هم خدمات نصب را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.